Enkel bruksanvisning til Skridsko.net

Vi er midt i en migrasjonsfase fra Skiforeningens Turskøytegruppe (STG) til Turskøyting (TUR) så det vil komme endringer utover høsten i denne beskrivelsen.

Innlogging og startside: Gå til tur.skridsko.net Hvis det står på svensk kan du trykke på flagget oppe i høyre hjørne og velge norsk flagg. Da får du delvis teksten på norsk.  Første gang du logger der inn bruker du:  «Brukernavn»: din personlige BrukerID (motatt på email) og «Passord»: (Som du har fått på email). Du vil nå bli ledet gjennom en dialog hvor du kan velge en emailadresse du vil bruke som brukerID ved senere pålogging. Du vil også få anledning til å sette et passord som du ønsker. Det er disse brukerdataene du vil måtte bruke ved senere innlogging. Når du har logget inn får du opp en førsteside, som blant annet viser de sist innrapporterte isobservasjoner fra TUR og de siste turrapportene fra vår gruppe. Mange vil kunne klare seg med å se på dette, i stedet for å få tilsendt alt på e-post.

Hvordan abonnere («prenumrera») på isobservasjoner og turinvitasjoner (utlysninger) på e-post: Gå inn på «Min Side» oppe til høyre og fyll ut med din e-postadresse. Dette er ikke forhåndsutfylt. Videre velger du fanen «E-post» og huk av for «Isobservasjoner for mine interesseområder». Til høyre for dette feltet er det en link «Definer egne geografiske interesseområder» som du må bruke for å definere det området du vil ha isobservasjoner fra. Dette gjøres ved å sette punkter i et kart som definerer et polygon. Dette kan du endre som du vil gjennom sesongen og området kan dekke deler av Norge og andre tilstøtende land. For å abonnere på utlysning (f.eks klubbturer eller privatturer) huker du av for «Utlysninger fra Turskøyting». Det er også en post for «Isnytt fra Turskøyting» som kan hukes av for. Denne har blitt lite brukt de seneste sesongene. Som du ser kan du her også avslutte abonnementet selv. Hvis du vil endre e-postadressen din, så kan du altså avslutte abonnementene for den gamle adressen og abonnere på nytt med en nye.

Eksempel på valgt kartutsnitt for isobservasjoner

Hvordan rapportere inn en isobservasjon ( i norsk meny): Gå inn på «Rapportér selv» i hovedmenyen og klikk deretter på «Isobservasjoner». Se om du finner vannet på kartet, og klikk på vannets navn. Da spretter vannet autmatisk inn i skjemaet. Du kan også velge fylke/vann (ellers «Oppgi vann som fritekst»). Prøv deg fram! Det tar litt tid, men bare første gangen. Du ser at dette blir en standardisert måte å rapportere is på, og det gjør at dette blir lettere å tolke for de som mottar isobservasjoner.

Husk at i tilegg til å legge inn isobservasjoner og turrapporter så kan alle medlemmer utlyse turer som er privatturer. Dette kan andre ha nytte av.

Redigering av Min Side: Når du er logget inn på stg.skridsko.net, kan du editere opplysninger som er lagret om deg og om du vil at de skal være synlige for andre som er logget inn. Velg ikonet for en overkropp oppe i høyre hjørne. Noen felter kan ikke redigeres, mens andre kan editeres som du vil. Huk av for om du vil gjøre opplysninger synlige. Husk å trykke Lagre nederst på siden.

VIKTIG: Husk at all informasjon du mottar brukes på eget ansvar. Vi melder aldri om sikker is («det finnes ikke sikker is, bare sikre skøytere»). All isinformasjon er «ferskvare», og forholdene kan endre seg fort. Du er alltid ansvarlig for å sjekke isen selv. Ikke spre informasjon til folk som ikke kan tolke informasjon med fornuft (slike finnes, selv om de er sjeldne).

Dette får du ifølge den svenske siden:  –  Skridskonätet är en ideell förening där andra klubbar, föreningar och liknande som bedriver långfärdsskridskoverksamhet är medlemmar. Skridskonätets ändamål är enligt stadgarna att «underlätta utbyte av isinformation och annan information förknippad med långfärdsskridskoåkning mellan medlemsklubbarna och medlemsklubbarnas medlemmar». Detta görs i första hand genom att tillhandahålla en rad tjänster på denna webbplats varigenom medlemsklubbarnas medlemmar kan komma åt isinformation som härrör både från den egna klubben och andra klubbar i Skridskonätet.  Som medlem Skridskonätet erbjuds långfärdsskridskoklubbar bland annat följande tjänster:  §  Tillgång till Isobservationer från medlemmar i alla klubbar. Observationerna finns tillgängliga via klickbar karta och är även sökbara i ett arkiv. Distribution av inkomna Isobservationer sker även via epost.  §  Möjlighet till Isnyttar på webben, sökbara historiskt. Distribueras även via epost.  §  Möjlighet till färdrapporter på webben, sökbara historiskt.  §  Möjlighet för medlemmarna att ladda upp bilder och färdspår, samt att knyta dessa till såväl Isobservationer som färdrapporter. Färdspår visas givetvis på en kartbild, och även koordinatsatta bilder kan placeras ut på kartbilden.  §  Tillgång till en Skridskoatlas, där kringinformation om åkområdena finns. Exempel på sådan information är var parkeringsplatser, busshållplatser och sevärdheter finns. Medlemmarna har möjlighet att själva bidra med sina kunskaper.  §  Automatiskt meddelande till arkivansvarig för färdrapporter (motsv.) när det inkommit nya färdrapporter genom att det en gång per dygn skickas en länk till en pdf-fil med alla inkomna rapporter.  §  Epostlistor för isinformation till medlemmar, för klubbens färdledare, israpportörer, styrelse och liknande.  §  Webbsidor för automatisk administration av epostlistorna, det vill säga medlemmarna kan själva anmäla sig till och avanmäla sig från listorna via webben.  §  Tillgång för den egna klubbens medlemmar till motsvarande tjänster hos andra klubbar som är med i Skridskonätet.  

Publisert av Terje Johnsen

Turskøyter siden 2007

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: