Åmotdammen

Åmotdammen er ett av de første, litt større, vannene som legger seg i Østmarka. Det har lett adkomst, og ved å ta med Blåtjern og Østbyputten, får man mulighet til en fin tur, særlig tidlig i sesongen, før de litt større vannene har lagt seg.

Adkomst
Det er en stor parkeringsplass ved fotball-banen på Sandbekken. 1km fin og opplyst grusvei opp til vannet.

Generelt
Åmotdammen legger seg ofte noen dager før Østbyputten og Blåtjern. Tidlig i sesongen kan man oppleve at det kun er Åmotdammen som er skøytbar. Alle tre vannene har flytende torvøyer som flytter seg fra sesong til sesong.

Data
Åmotdammen

  • Høyde over havet: 247m
  • Dybde: 6m

Blåtjern

  • Høyde over havet: 250m
  • Dybde: 16m

Østbyputten

  • Høyde over havet: 240m
  • Dybde. 12m

Sesong
Åmotdammen er ett av de første vannene som legger seg i Østmarka; Isen pleier å legge seg under en kuldeperiode i midten av november, og vannene er ofte skøytbare frem til større mengder med snø legger seg i begynnelsen av januar.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: